Žilinské leto so zahraničnými stážistami (časť prvá)

Volám sa Lukáš a mojou úlohou počas tohto leta je starať sa o zahraničných stážistov. Rád by som vám aj touto formou umožnil nahliadnuť do života IAESTE letného koordinátora a do životov zahraničných stážistov.

 

Letný koordinátor

Ako člen IAESTE Slovakia som dostal možnosť uchádzať sa o pozíciu letného koordinátora. Počas predošlých rokov vo mne táto pozícia vzbudzovala rešpekt. Avšak ako čas plynul, zistil som, že to najlepšie, čo môžem pre seba urobiť je uchádzať sa o túto pozíciu. Hneď aj vysvetlím – nie vždy je pohodlné prichádzať do kontaktu s cudzími osobami, zvláštnymi kultúrami a (pre nás) divnými zvykmi 🙂

Ale to je práve ten moment, keď sa človek najviac učí o svete a hlavne o sebe samom.

Mimo toho každodenná komunikácia v anglickom jazyku len vycibrí vaše komunikačné schopnosti, o organizačných nehovoriac. Taktiež pomoc s ubytovaním a nevyhnutnou byrokraciou po príchode na Slovensko, ukázať im okolie a priviesť prvý deň do práce. Potom sa začína zábava – a tá spolu so smiechom je rovnaká v každom jazyku.

 

Stážisti v Žiline

Tento rok sa k nám do Žiliny dostalo 5 zahraničných stážistov, konkrétne z Ruska, Nemecka, Belgicka, Chorvátska a Turecka. Každý z nich je niečím jedinečný, ale všetci majú niečo spoločné – chcú si okoreniť študentský život, posunúť sa v profesionálnom živote a spoznať kúsok sveta. Takmer všetci stážisti pracujú v IT, čiže sú moja krvná skupina – dvaja pracujú na mojej fakulte a jedna v univerzitnom parku. Od začiatku teda viem, aké majú približne záujmy, ale aj tak ma vedia niektorými milo prekvapiť. Každý deň sa snažíme tráviť voľný čas spoločne.

 

Júlový program (čo sme spolu zažili)

Väčšina večerov skončí pri pive/víne, či dokonca tatranskom čaji a syrových korbáčikoch. Je to príjemná aktivita na rozprávanie sa a na plánovanie ďalších víkendových akcií. Večerný relax je to naj, čo si môžeme po práci dopriať. 

Počas teplejších dní spolu zájdeme na letné kúpalisko a hráme tam karty, občas si ideme spolu zabehať. Čo sa týka kultúry a histórie Slovenska – v okolí Žiliny je mnoho hradov, v centre máme katakomby, ktoré sme tiež spolu navštívili.

 

Víkendové akcie

Najefektívnejšie sa snažíme využiť víkendy a sviatočné dni na spoznávanie slovenských krás a taktiež na stretávanie iných stážistov a členov IAESTE – boli sme napríklad vo Viedni na Vienna Weekend, v Prahe na Prague Challenge evente alebo na self-made evente v Banskej Štiavnici. Sem-tam nejaká tá turistika na čerstvom vzduchu nezaškodí, hlavne keď na vás čaká kapustová polievka a bryndzové halušky. Takéto akcie nás spájajú ešte viac a pri nich som si skutočne uvedomil, že IAESTE je skvelá organizácia.

 

…to be continued

Polovica leta je za nami a uvedomil som si, že chcem toho s nimi ešte toľko zažiť. Jedno leto nestačí!

Pokračovanie článku TU.

Posted in Článok, Internship Slovakia, Zo sveta IAESTE Slovakia and tagged , , .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *