Zahraničná stáž | Bosna i Hercegovina

Toto leto som strávila na nádherných miestach. Vďaka organizácii IAESTE Slovakia som sa dostala na stáž do Bosny a Herzegoviny, konkrétne mestečka Banja Luka. Bola to moja prvá výprava takto ďaleko, na tak dlho, a tak sama. Pocity po príchode boli plné otáznikov - Zapadnem? Sadneme si? Nebude mi smutno?

 Cestovala som autobusom a to priamo z Viedne do Banja Luky. Cestu sprevádzal trošku stres, pretože lístok na bus sa nedal kúpiť cez internet iba osobne vo Viedni, a aj informácie boli len ťažko dostupné. Nakoniec všetko dobre dopadlo, pretože mám skvelých kamarátov, ktorí mi veľmi pomohli a moje problémy so sťahovaním a cestovaním uľahčili. Cesta bola pohodlná a vďaka pánovi šoférovi sa niesla v rytme Balkánu čo ma príjemne naladilo. Po príchode na mňa čakalo dievča, ktoré bolo Summer Coordinator IAESTE BiH. Privítala ma teplým objatím a veľkým úsmevom. Na ňu som sa špeciálne tešila, pretože aj naša predošlá internetová komunikácia bola super a pomohla mi vždy a vo všetkom čo som potrebovala.

 

Na druhý deň ráno keď som sa zobudila som si nanovo uvedomila kde som, a že je načase sa predstaviť ostatným a trocha sa poobzerať. Bývali sme v obrovskom 4-poschodovom dome v balkánskom štýle, všetci spolu. Približne 20 ľudí z približne 15 rôznych krajín a rôznych kultúr (prepáčte, ak som na niekoho zabudla trocha som sa v tom stratila). Toto sa mi páčilo, pretože sme boli v intenzívnom kontakte hneď od začiatku, a tak sme nadviazali priateľstvá veľmi rýchlo. Ubytovanie bolo štandardné a o čistotu sme sa starali sami, čo bolo častokrát pre niektorých náročné.

 

Všetok voľný čas po práci sme trávili spolu. Super bolo, že každý víkend sme mali naplánovaný program členmi IAESTE BiH, a teda, každý víkend bol absolútne výnimočný. Spoznávali sme bosniacku prírodu, boli sme raftovať, grilovať... Precestovali sme nádhernú oblasť Mostaru, ktorá je skutočne ako balkánsky sen a vodopády Kravice, kroré sú tými najkrajšími vodopádmi čo som doposiaľ videla. Cítila som sa ako v raji.

 

 

 

 

Víkend v Sarajeve bol pre mňa výnimočný, hlavne vďaka zvláštnej atmosfére mesta a jeho trošku smutnej histórií. Čerešničkou na torte bol Belehrad ako monumentálna metropola Balkánu. Toto mesto som si zamilovala a určite sa sem ešte niekedy vrátim.

 

 

 

Každý stážista pracoval v oblasti, ktorá sa týkala alebo aspoň dotýkala jeho štúdia. Ja študujem chemické inžinierstvo a pracovala som v Institution of health care Republika Srbska, ktoré sa zaoberá chemickou analýzou potravín vody a produktov bežnej ľudskej spotreby. Práca ma bavila, ľudia boli veľmi milí a ochotní či už vo vysvetľovaní alebo odpovedaní na všetky moje otázky. Cítila som sa tam veľmi príjemne, naučila som sa zaujímavé vecí a získala veľa nových priateľov v odbore. Za prácu sme dostávali minimálny plat, z ktorého sme vedeli pokryť tie základne potreby ako ubytovanie a stravu. Výlety boli trochu drahšie, ale boli dobrovoľné, čiže si si mohol nájsť aj vlastnú lacnejšiu alternatívu. Členovia IAESTE BiH boli však veľmi skúsení organizátori a každý výlet bol výborne naplánovaný. Sama by som to takto nezvládla.

 

Milujem cestovanie kvôli spoznávaniu nových kultúr, ku ktorým pratí aj tradičná domáca kuchyňa. V Bosne ju tvorí „čevapi“ čo je úžasná mäsová pochúťka v nekvasenom chlebe s cibuľkou, ajvarom a kajmakom. A cena? Smiešna !! Nezaplatíte viac ako 2 eura za veľkú porciu. Mne ich kuchyňa, aj keď druhovo chudobnejšia ako naša, veľmi chutila. Nikdy som sa jej neprejedla, dokonca teraz mi veľmi chýba.

Veľmi ťažko sa mi z Banja Luky odchádzalo. Naozaj som si zamilovala ľudí, prostredie a atmosféru. Po príchode na Slovensko sa mi zdá všetko príliš vážne, mrzuté a smutné. Ich nátura je iná, taká bezstarostnejšia. Naozaj ďakujem za toto úžasné leto a nových priateľov, ktorých mam od teraz po celom svete .

Posted in Precestuj Svet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *