Perfektné štvrťstoročie života

Nedávno som strávila víkend na malom ostrove na severe Holandska, úplne sama. Každý to niekedy potrebuje. Posledný mesiac v škole by som prirovnala k zdolaniu posledných piatich poschodí 15 - poschodového majáku s následným zistením, že som si svoje okuliare do diaľky zabudla dole v aute.

Každý potrebuje premýšľať nad tým dobrým čo v živote urobil a nad tým lepším čo ešte urobiť môže a dvadsiate roky patria v živote človeka medzi tie najštastnejšie. Môj recept? 

Cestuj

Tak často ako sa dá, a tak ďaleko ako ti to peňaženka dovolí. So štatútom študenta je to oveľa jednoduchšie ako neskôr s peniazmi. Využiť môžeš rôzne zahraničné pobyty, stáže alebo Erasmus. Ak sa dá, študuj celý stupeň vysokej školy, v zahraničí. Financie zoženieš formou študentských pôžičiek, brigád alebo štipendií.

 

Spoznávaj ľudí

Spojené s cestovaním. Spoznávanie iných kultúr, charakterov, zvykov a vnímania, vyčíri hlavne ten tvoj charakter. Prostredníctvom kultúrnej pestrofarebnosti definuješ samého seba a začneš viac vnímať svoju individualitu a vážiť si samého seba. Začneš aj ľahšie zvládať zmeny a nečakané situácie.  

 

 

Dobrovoľníctvo

Jedna z najjednoduchších a najlepších vecí, ktoré môžeš urobiť počas štúdia na vysokej škole. Urob niečo navyše. Ten pocit za to stojí. Okrem toho, že sa budeš cítiť užitočný čo ti dá skvelý pocit, veľmi efektívne obídeš vysokoškolskú frustráciu, ktorú prežíva úplne každý študent. Tí istí ľudia, tie isté témy, tie isté priestory... Život je oveľa farebnejší a veselší, keď sa oň môžeš podeliť s rôznymi ľuďmi.

 

Čítaj

Knihy. Toľkých nových ľudí môžeš spoznať. Toľko rôznych situácii zažiť. 

Nauč sa nové jazyky

U mňa sa túžba po jazykoch objavila, až keď som začala cestovať, čo je celkom paradox. Ak sedíte doma, málokedy vás zaujme iný jazyk. Teda okrem angličtiny, ktorá k nám preniká cez hudbu, filmy a internet. Je to super pocit porozprávať sa s niekým v jeho jazyku. Máš vďaka tomu k človeku oveľa bližšie, a aj tomu čo ti hovorí.

Užívaj si

Work hard - play harder!  Jedno z mojich hesiel. (Rada: Ak chcete kandidovať do národnej rady, tak netreba zabudnúť z tohto vynechať sociálne siete.)

Športuj

A nemusí to byť zrovna fitko. Skús nájsť šport, ktorý ťa baví a skús aj rôzne nové formy pohybovej zábavy napr. lezenie, wake-board... Zapoj partiu, možno len čaká na tvoj entuziazmus.

Tancuj. Šport, ktorý si ani neuvedomuješ keď robíš.

 

Maj odvahu minúť peniaze na zážitky nie na materiálne veci

To že niekto v 35-ke sekne s kariérou a vyberie sa cestovať cez pol sveta nie je odvaha, ktorú mám na mysli. Osobne to vôbec neobdivujem. Takáto odvaha prameni z dlhodobej frustrácie v práci. Maj odvahu minúť peniaze na niečo čo momentálne považuješ za úplne šialené a proti tvojej náture. Urob to teraz a vyhneš sa nutkaniu v neskoršom veku. Napríklad: ja mám paniku z preľudnených miest, ale spravila som si výlet do Vietnamu. Úprimne, vôbec som sa necítila pri tom príjemne, ale vnímam to ako súčasť sebapoznávania alebo tréningu ako prekonávať strach a sústrediť sa viac na príjemné veci (ázijská kuchyňa).

 

Buď sebecký a investuj do seba. Nauč sa pracovať s peniazmi a šetriť.

Minimalizuj veci, ktoré vlastníš. Tvoj život bude viac nespútaný.

Zlyhaj

Dokonca aj dva razy v tom istom a pouč sa z toho až na ten tretí. Skúšaj, sklam sa, ale nezatrpkni. Zabrusuj hrany a pritom sa nevzďaľuj od ľudí. Padni na dno a zdvíhaj sa. Nezabúdaj na svoje pády keď si hore ani na to, že hore bude dobre, aj keď máš práve hlavu vrytú v betóne. Objav svoju hodnotu . Miluj ako keby tu nebol zajtrajšok. Daj do vzťahov všetku lásku, ktorou disponuješ. Buď odmietnutý , rob chyby a nesprávne rozhodnutia, za ktoré musíš niesť dôsledky. Ži.

Posted in Článok, iKariera.

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *