Márne hľadáš „prácu snov“ ?

Už od malička si samú seba predstavujem pri rôznych povolaniach. Začala som takými klasickými ako doktorka, vedkyňa. Neskôr, s nadobúdaním určitých profilových zručností, som prešla od konkrétnych povolaní skôr k oblastiam, v ktorých sa chcem v budúcnosti realizovať.

Možno ste si už aj vy začali uvedomovať, že práca, v ktorej trávite väčšinu svojho dňa a vkladáte do nej veľkú časť svojej energie, sa následne vypláca v hladine Serotonínu pred večerným líhaním si do postele. OK, výplatná páska so štyrmi nulami tomuto pocitu zrejme tiež neuškodí.

Tým chcem povedať, že výber zamestnania je jednou z kľúčových udalostí v živote, ktorá definuje naše šťastie. Nemusíme sa zmieriť  s povolaním, v ktorom stagnujeme, ale začať robiť to čo naozaj chceme, sme v tom dobrí, ale hlavne - chceme byť lepší.

 

 

 

Mladí ľudia majú tendenciu znervóznieť pri otázkach týkajúcich sa ich budúcnosti. NE-Prekvapivo. Ja neviem „čím budem“, a to mám dostať o pol roka inžiniersky diplom. Nikoho neprekvapí, výborný marketing úspešných ľudí, ktorí sa snažia nás obyčajných nasmerovať/ motivovať/ upokojiť,  pomocou rôznorodej motivačnej literatúry, blogov alebo novodobo vlogov. Osobne preferujem priame a praktické riešenia v podobe pokusov a omylov, priamych otázok a jasných odpovedí a v duchu hesla: „Kto hľadá nájde.“ Určite sa to spája s tým, že som mladá, nemám záväzky a odvaha mi tiež nechýba.

 

„Dream job“ nie je koníček, ktorý nás bude živiť. Nerada Vás sklamem, ale veľmi malé percento ľudí, ktorí chodia od malička na hodiny klavíra hrá v Národnom Divadle. Tak isto to nefunguje aj pre ideálne povolania, do ktorých vložíme čo najmenej energie a získame čo najviac peňazí. Žiť „na vysokej nohe“ sa dá aj inak.

Benjamin Todd, z organizácie 80 000 hours, sa zaoberá hľadaním efektívnych prostriedkov, ktoré ľudom pomáhajú pri ich kariére a nájdení toho, čo ich napĺňa.On a jeho tím prešli cez viac ako 60 rôznych štúdii a nepotvrdili ani jednu z vyššie spomínaných teórii, ale vytvorili zoznam kľúčových ingrediencii práce snov: 

 

  1. Robíš to v čom si dobrý nie priemerný.
  2. Tvoja práca pomáha spoločnosti.
  3. Aj keď si pod dohľadom šéfa, cítiš sa slobodný, baví ťa plnenie pracovných úloh a hlavne máš neustále spätnú väzbu.
  4. Pracovné prostredie a príjemní kolegovia.
  5. Tvoja práca uspokojuje tvoje životné potreby a pracovný čas ťa neobmedzuje v osobnom živote.

Počas štúdia na vysokej škole som, čo sa týka pracovných oblastí, veľmi experimentovala. Študujem špecifický odbor a úprimne som vôbec niečo takéto neplánovala študovať, ale viem, že to čo robím má budúcnosť a práve to ma na tom tak baví. Možno mám šťastie, a možno sa len časom zmenil môj uhol pohľadu...no čím ďalej tým viac si uvedomujem, že môžem robiť takmer čokoľvek.

 

Fotky: Viktória Akbariová

Posted in Článok, iKariera.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *