Leto ICH života ! (IAESTE Letný Koordinátor)

O čom je úloha letného koordinátora v IAESTE?

U: Úlohou letného koordinátora je zabezpečiť, aby stážisti, ktorí prichádzajú na Slovensko, zažili nezabudnuteľné leto ICH života. S tým súvisí vytváranie programu pomoc s vybavovaním byrokracie, odvedieme ich prvýkrát do práce a môžu sa na nás s čímkoľvek obrátiť. Napríklad s kúpou mobilného telefónu, žiadosťou o dočasné/trvalé ubytovanie na Slovensku.. (alebo: „ Hey Ubu, how do I say number of my room? My dorm lady does not speak English.“ )

Je to o trpezlivosti, úsmeve a sem-tam o tatranskom čaji.

 

Koľko stážistov k nám tento rok do Bratislavy prišlo a z akých krajín ?

U: Tohto roku máme v Bratislave dokopy 12 stážistov z troch kontinentov a 12 krajín: Slovinsko, Španielsko, Malta, Bosna a Hercegovina, Kazachstan, Mexiko, Macedónia,  Jordánsko, Rumunsko, Chorvátsko, Turecko a Hong Kong.

 

Čo je konkrétne pre teba najťažšie na tejto práci?

U: Najťažšie je prelomiť prvotnú bariéru a nájsť si cestu k človeku. Skoro každý stážista totiž prichádza z inej kultúry ako je tá naša. Taktiež vymyslieť niečo, čo bude baviť všetkých. Po odchode prvého stážistu som zistila, že ani lúčenie nie je jednoduché. Sedieť oproti človeku v jeho posledný slovenský večer a uvedomovať si, že už sa pravdepodobne v živote neuvidíte a predsa si ho budete nosiť v srdci ešte dlho.

 

Čo je naopak na tejto práci najkrajšie?

U: Najkrajšie je stretávať týchto ľudí a búrať stereotypy vo vlastnej hlave. A to som jeden z najmenej xenofóbnych ľudí v tomto štáte. Odteraz sa pre mňa každý Jordánec bude volať Ahmad, nie ACHmad,  Kazach bude ťažko znášať Tatra Tea, každý Bosniak bude spevák roka a Slovinec bude simply Gorazd.

Pri spoznávaní iných národností a kultúr sa učíme vážiť si to, čo doma máme. Zistíš, kde a v čom máš limity.

 

Ako vnímaš kultúrne rozdiely (hlavne ak sa ocitne na jednom mieste viacero rôznych kultúr)? Ktoré rozdiely ťa najviac zaujali, prekvapili alebo rozosmiali?

U: Rozhodne vnímam kultúrne rozdiely a to mi dáva najviac. Ako som už spomínala, sami sa týmto rozvíjame. Najvtipnejšie pre mňa bolo stolovanie. V Číne je znakom vďaky za dobré jedlo poriadny GRG až z útrob hrubého čreva.  Pohľady z Jordánska, Bosny a Slovenska stáli za to.

 

Aké ohlasy dostávaš od stážistov na Slovensko ako krajinu a na našu kultúru?

U: Na krajinu dostávam pozitívne ohlasy. Všetkým sa páči naše hlavné mesto, a taktiež ľudia. Nie všetkým však chutia bryndzové halušky, ale tým budeme tuším skracovať stáž. (smiech)

 

Ktorý názor alebo postreh od stážistov, ťa prekvapil najviac?

U: Na Slovensku nemáte mešity? Prečo? Tá prirodzenosť, s ktorou bola táto otázka položená, ma odrovnala asi viac ako otázka samotná. Lebo sa vás bojíme 🙂 - bola moja odpoveď. 

 

Odpovedala Ubu Komarova, letná koordinátorka v Bratislave pre rok 2017. Každé leto máme v IAESTE celkovo troch koordinátorov, ktorí sa strajú o zahraničných stážistov. Ak by si aj ty chcel/a pomôcť niekomu zažiť leto ich života na Slovensku, kontaktuj nás a pridaj sa k nám do IAESTE 🙂 . 

Posted in Článok, Zo sveta IAESTE Slovakia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *