Ako išlo IAESTE dole vodou…

Piatok

Štvorica kamarátov sadá vo viac ako 30 stupňových horúčavách do „klimatizovaného“ auta, a.k.a ak ti je teplo otvor si okno. My však nie sme z cukru. Vyrážame a energiu si dodávame nápojom Jacka Sparrowa. Počas cesty sa sem-tam pokúsime zanôtiť nejakú tú pesničku, rozprávame o každodenných starostiach a obdivujeme krásy Slovenska. Chlapi ženy, ja prírodu. Dorážame do kempu, rozkladáme stany, grilujeme, stretávame starých/nových známych, popíjame pri rieke Hron v nočných hodinách za sprievodu hviezd. Skvelí ľudia sú už len bonus dobrého večera a spánok spoznávame v neskorých ranných hodinách.

IMG_20160626_081755

Sobota

V noci padlo niekoľko kvapiek, ktoré rieku poriadne rozzúrili. Slnko však bolo na našej strane a v sobotu ráno to dalo patrične najavo, keď ma zobúdzala neskutočná horúčava v stane. Spánok nechávam bokom, vybaľujem jedlo z ruksaku a idem posilniť telo, aby som sa pripravila na ozlomkrky pádlovanie. Čakala nás trasa z Nemeckej do Slovenskej Ľupče, kde sme mali táborisko.

IMG_20160625_102025
V Nemeckej ma chytajú motýle v bruchu a strach z toho, že sa prevrátim do, pre mňa, veľmi rozbúrenej rieky. Poserko-neposerko, na rieku musím tak, či tak. Klepú sa mi nohy, ruky, pomaly si sadám do kajaku a v duchu sa modlikám, nech sa nič nestane. Strach prežívam ešte zopár minút a potom si už jazdu užívam.
S kormidelníkom na palube, Aďom, zažívame adrenalínové situácie, keď nás konáre k sebe priťahovali ako opačný pól magnetu. Loď sa kymáca, my bojujeme s otvoreným barelom, kde sme mali uskladnené naše oblečenie, mobily, peňaženku, jedlo a pohonné látky (if you know what I mean 😀 ). Všetko sme ustáli, ideme ďalej.

IMG_20160626_100820

Po „ceste“ sa zastavujeme v krčmičkách, kde si zdieľame zážitky zo zatiaľ splavených úsekov. Ja striedam kajak za 7-členný raft čln a pokračujeme v splave. Na rafte si jazdu užívam oveľa viac. Nebojím sa toho, keď nás rieka trochu pohompáľa a konečne môžem obdivovať okolitú prírodu.
Dorážame do cieľa a pokračujeme v zbieraní ďalších zážitkov. Hráme volejbal, ping-pong, sedíme opäť pri rieke, vykecávame, opaľujeme sa, spíme po nevyspatej noci na tráve v sprievode kadejakého malého zverstva, varíme guľáš, tancujeme v daždi a opäť vystrájame do neskorých ranných hodín.

IMG_20160625_173208

Nedeľa

V nedeľu sa zobúdzame do ďalšieho krásneho slnečného dňa, ktorý sa však v priebehu hodiny zmení na Mordor. Vonku čierna obloha, v diaľke vidno blesky, počuť hromy a o chvíľu už len počujete ako vám na stan udiera neskutočný lejak a vietor sa ho snaží poslať kade-ľahšie. Po asi 20 minútach sa počasie upokojí, oblaky sa rozplynú a naša pokožka už opäť chytá na slnku bronz.

Dnešná trasa: Slovenská Ľupča – Banská Bystrica. Vyrážame. Ocitám sa na rafte s veľmi akčnou posádkou. A odteraz už nikomu neverím, kto mi povie: “Aha, kačička!“ 🙂  Nechcem opäť skončiť mokrá od hlavy až po päty! Ale za to osvieženie to stálo za to. Počas plavby pribúdajú nové modriny a zranenia, strácam a nachádzam kroxu a po čase vymieňam posádku pre moju dospeláckosť a túžbu nemať ďalšie modriny a neskončiť už v rieke, ale užívať si pôžitok z jazdy.
Cesta zbehla pomerne rýchlo. Prichádzame do Banskej Bystrice, čakáme na odvoz a pospávame v člnoch na pevnine, v bezpečí. Po príchode do kempingu zaháňame hlad guľášom, balíme veci a postupne sa vytrácame tam, odkiaľ sme prišli.

IMG_20160626_101555


Ak si po prečítaní tohto môjho srdcervúceho výlevu pomyslíte, že to bol víkend stále len o tom istom, nie je to pravda. Zažijete neuveriteľne veľa srandy, veľa nových zážitkov a zoznámite sa so zahraničnými ľuďmi, keďže na splav berieme aj stážistov. Načerpáte strašne veľa energie do ďalšieho týždňa, ale čo je asi najhlavnejšie, zabudnete na problémy každodenného života, na to, že toho v práci máte veľa, že vám doma deti plačú ( 🙂 ), že váš šéf sa práve v piatok, keď ste mali odchádzať, zle vyspal a opäť si pripíšete na zoznam vašich zážitkov ďalšiu šialenú akciu s IAESTE. A dokonca ani občasné prehánky dažďa vám nezabránia v tom, aby ste si to naplno užili. 
Dosplavovania.

Posted in Zo sveta IAESTE Slovakia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *